Problematyka „Pamięci i tożsamości”
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Głównym tematem filozoficznych rozważań i refleksji w dziele Jana Pawła II jest człowiek, który stoi u progu trzeciego tysiąclecia i poszukuje swej tożsamości narodowej, społecznej oraz duchowej. Ojciec Święty porusza tak istotne kwestie, jak: wolność, patriotyzm, ojczyzna, naród, historia, koegzystencja dobra i zła w obliczu tragicznych wydarzeń XX wieku, prowadząc w ten sposób jednostkę ku Stwórcy i właściwemu zachowaniu „żywej pamięci”, która jest drogą ku odnalezieniu własnej tożsamości.

Jan Paweł II dokonuje również krytycznej analizy nazizmu i komunizmu, a dzieje narodów postrzega jako historię zbawienia. Wskazuje zagrożenia, wynikające z dynamicznego rozwoju cywilizacji i gwałtownie następujących przemian kulturowych, które na nowo definiują pojęcie wolności człowieka. Podstawowym problemem jest tu upadek moralności społeczeństw XX wieku. Papież nawołuje do odpowiedzialności za wolność, którą zyskali ludzie i narody po upadku komunizmu. Uczy również czy powinien być prawdziwy patriotyzm. Budowanie chrześcijańskiej tradycji opiera przede wszystkim na powrocie do Źródła, jakim jest Chrystus i tylko odpowiednia celebracja Eucharystii może doprowadzić człowieka do odnalezienia swojej tożsamości.

„Pamięć i tożsamość”
przekazuje treści uniwersalne, choć Ojciec Święty w dużej mierze oparł swoje przemyślenia na własnych doświadczeniach i historii swojej ojczyzny.
  Dowiedz się więcej
1  Interpretacja tytułu utworu „Pamięć i tożsamość”
2  Geneza powstania „Pamięci i tożsamości”
3  Jan Paweł II – nota biograficznaKomentarze
artykuł / utwór: Problematyka „Pamięci i tożsamości”


  • wiesz, Jolanto, mam nadzieję, że Bóg sprawi w Twoim życiu coś takiego, że zmienisz swoje zdanie... wyobrażam sobie, że musi być Ci ciężko... ale On jest... i bardzo Cię kocha :)
    Emilka ()

  • to co pisze papiez w tych rozwazaniach jest kompletna bzdura wyssana z palca i zaprzeczeniem tego co nauki humanistyczne maja do powiedzenia o tworzeniu tozsamosci... po prostu religia to dno ciemnoty i zacofania..
    Jolanta (garbagenk {at} gmail.com)

Tagi: